Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Futurologia do tablicy

Roman Lorens, 18 Grudzień 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Ośrodek Rozwoju Edukacji wyłonił czterech partnerów merytorycznych, których zadaniem będzie opracowanie treści e-podręcznika do poszczególnych grup przedmiotów.
 
Partnerem merytoryczny projektu w zakresie edukacji wczesnoszkolnej została Grupa Edukacyjna S. A. - spółka działająca na rynku wydawniczym od 1989 r. i posiada bogatą ofertę wydawniczą, w tym m.in.: podręczniki w zakresie edukacji wczesnoszkolnej oraz inne edukacyjne publikacje specjalistyczne oraz multimedia.
 
O przyszłości edukacji rozmawiam z Panem Piotrem Treszczotko, Prezesem Zarządu Grupy Edukacyjnej S.A.

 
R.L. Patrząc na otaczającą nas rzeczywistość, która nieustannie się zmienia, chciałbym zapytać, czy zmiany zachodzące w edukacji zaskakują Pana i firmę, którą Pan kieruje?
Piotr Treszczotko: Nie mógłbym powiedzieć, że nas zaskakują, są raczej naturalną konsekwencją zmian zachodzących w otaczającym nas świecie. Sposób uczenia się i uczenia innych musi ewaluować i być dostosowywany do oczekiwań młodych ludzi. Inaczej nie byłoby postępu. Choć przyznaję, że tempo niektórych zmian może czasem zaskakiwać. Są też elementy niezmienne, które muszą być filarem budowania edukacji. To odpowiedzialność wyrażona poprzez przygotowywanie narzędzi dydaktycznych, w tym podręczników, na najwyższym merytorycznym poziomie. Nasze wydawnictwo tak właśnie działa od wielu lat, więc mogę śmiało powiedzieć, że nie da się nas zaskoczyć.
 
R.L.  W jakim kierunku będzie podążał rozwój edukacji?
Piotr Treszczotko: To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, co zauważam, obserwując zmiany zachodzące w edukacji, pozwala mi na wyciągnięcie wniosku, że dużo większą rolę będą odgrywały w edukacji multimedia. Nie oznacza to jednak, że podręczniki tradycyjne przestaną mieć znaczenie – nie wyobrażam sobie całkowitego wyeliminowania podręcznika papierowego. Myślę też, że lekcje będą mogły częściej niż dotychczas odbywać się poza tradycyjnymi klasami, w ogóle poza budynkiem szkolnym. Niezmienna pozostanie w edukacji rola nauczyciela jako przewodnika i mentora, choć narzędzia, jakie będzie wykorzystywał w procesie uczenia, z pewnością się zmienią.
 
R.L. Jaką rolę w tych zmianach powinno odgrywać, i już odgrywa firma, którą Pan kieruje?
Piotr Treszczotko: Realizowana przez nas wizja to bycie liderem rynku wydawnictw edukacyjnych w naszym kraju. Chcielibyśmy więc, aby właśnie nasze wydawnictwo inicjowało mądre zmiany. Mamy świadomość odpowiedzialności, którą pociąga za sobą takie określenie naszej roli w procesach ewolucji edukacji. Dlatego też największą uwagę przywiązujemy do merytorycznych wartości naszych produktów. 
 
R.L. W nauczaniu wczesnoszkolnym rola podręcznika papierowego jest niezwykle ważna. Czy nie obawia się Pan, że wprowadzenie nowej formy edukacji może wyeliminować lub zmarginalizować rolę takiego podręcznika?
Piotr Treszczotko: W nauczaniu wczesnoszkolnym, ze względu na specyfikę procesu uczenia się młodego człowieka, nie może być mowy o całkowitej eliminacji podręcznika papierowego. Zresztą, jak już podkreślałem na początku mojej wypowiedzi, w ogóle nie widzę możliwości całkowitej eliminacji podręcznika papierowego z procesu edukacji. Rozwój manualny – tzw. mała motoryka – ucznia w klasach 1–3 wymaga tego, by dziecko zdobywało i utrwalało umiejętności grafomotoryczne, a najlepszym do tego narzędziem są tradycyjne ćwiczenia skorelowane z treściami podręcznikowymi.
 
R.L. Obawy są naturalnym elementem zmian. Jak pomóc i przekonać tych, którzy obawiają się zmian w edukacji, że jest to nieunikniony proces, ewolucja, którą warto przejść?
Piotr Treszczotko: Każda zmiana niesie obawy, przede wszystkim przed nieznanym. Uważam jednak, że mądre wprowadzanie zmian spowoduje, że odniesiemy sukces i równocześnie wprowadzimy wiele nowych, ciekawych rozwiązań. Nasze wydawnictwo pragnie pomóc przejść przez tę drogę. Szeroka oferta edukacyjna i propozycje rozwiązań dla szkół, oferowane przez naszą Grupę Edukacyjną, są przygotowywane w taki sposób, aby współuczestniczyć w tych zmianach. Współuczestniczyć, co pragnę podkreślić, w roli przewodnika, który będzie nie tylko uważnie słuchał, ale również pomagał w przeniesieniu nowych rozwiązań do codziennej pracy. 
 
R.L. E-podręcznik – szansa czy zagrożenie?
Piotr Treszczotko: Szansa. Jednak tylko pod pewnymi warunkami ta szansa przerodzi się w sukces. Musimy podejść, i już podchodzimy, do tego procesu z dużym zaangażowaniem merytorycznym i pełną odpowiedzialnością. Patrząc jednocześnie na tych, którzy już ten proces mają za sobą, korzystając z ich wiedzy i unikając ich błędów.
 
R.L.E-podręcznik marzeń, to...
Piotr Treszczotko:  ...merytoryczny, mądry, ciekawy, pasjonujący itd. Jednym zdaniem – przyjaciel i przewodnik młodego człowieka.
 
 
 

Dziękuję za rozmowę.

 

 O rozmówcy:
   

 

Piotr Treszczotko jest absolwentem teologii, filozofii i filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL), ukończył także studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Kielcach. W latach 2009–2011 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Biznesowych i Edukacyjnych. Od 17 lat pracuje dla Grupy Edukacyjnej S.A., od 2010 roku jest Prezesem Zarządu tej spółki. W 2011 roku został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest współautorem największego projektu edukacyjnego realizowanego w Polsce przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Projekt ten w 2010 roku otrzymał główną nagrodę w konkursie Ministra Rozwoju Regionalnego „Dobre Praktyki EFS”.

 

 

 
 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej