E-podręczniki już są!
No i stało się! Po wielu miesiącach oczekiwań, możemy już testować pierwsze moduły e-podręczników. Na platformie: www.epodreczniki.pl pojawiły się pierwsze testowe fragmenty podręczników do matematyki. Czas zatem na gorącą recenzję.
Trochę historii
W ramach projektu systemowego współfinansowanego ze środków UE, w ciągu 3 lat powstać mają podręczniki do 14 przedmiotów, od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej oraz 2500 zasobów edukacyjnych do wykorzystania w procesie nauczania. E-podręczniki są stworzone przez następujących partnerów merytorycznych:
- Uniwersytet Wrocławski - przedmioty humanistyczne
- Politechnika Łódzka - matematyka i przedmioty informatyczne
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - przedmioty przyrodnicze
- Grupa Edukacyjna SA - edukacja wczersnoszkolna
Tzw. partnerem technologicznym jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, którego zadaniem jest zaprojektowanie takich rozwiązań, dzięki którym treści opracowane przez partnerów merytorycznych będą dostępne na różnych nośnikach w formie programów i aplikacji.
Czekając…
Po wielu miesiącach oczekiwania tuż dosłownie przed chwilą z platformy www.epodreczniki.pl zniknął napis:
I można już rozpocząć testowanie kilku zaledwie rozdziałów podręczników, udostępniono bowiem:
- 3 moduły lekcyjne z matematyki do szkoły podstawowej (klasy 4-6)
- 2 moduły lekcyjne z matematyki do gimnazjum
- 3 moduły lekcyjne z matematyki do szkół ponadgimnazjalnych
Pierwsze wrażenie
Muszę zastrzec, że nie jestem matematykiem, więc rozpocząłem testowanie od poziomu szkoły podstawowej. I chyba tylko po to, żeby wpędzić się w kompleksy. Proste ćwiczenie, w którym miałem umieścić punkt A w odpowiednim miejscu na osi liczbowej sprawiło mi sporo trudności. Dlaczego? Sprawa okazała się bardzo prosta – punkt należy umieścić z dokładnością co do ułamka milimetra! Posługując się myszką odniosłem wreszcie sukces, ale pracując na tablecie było tylko gorzej. Pomimo 10 cali przesuwanie maleńkiego punkciku, nawet w trybie pełnoekranowym jest nie lada wyczynem. Dla mnie, który szkołę podstawową skończył... dawno, a cóż dopiero dla dziecka w wieku lat np.10??
GeoGebra królową jest
Nie będę ukrywał, że w kategorii „pierwsze wrażenie” pierwsze słowo jakie ciśnie mi się na usta to ROZCZAROWANIE. Kilka prostych animacji wykonanych w GeoGebrze, o niewygórowanej rozdzielczości czy też kilka animacji bez lektora nie zachwyca – tym bardziej, że oczekiwania były i są niezwykle wygórowane. Zaprezentowane fragmenty e-podręczników to wersja „śpiewających pdfów” obecnych na rynku po lekkim liftingu.
Obawiam się niestety, że uczniów żyjących w świecie gier strategicznych czy symulacyjnych podobna prezentacja materiału nie tylko nie zachwyci, ale skutecznie zniechęci. Totalnym nieporozumieniem jest również odesłanie do BIPu MENu, po kliknięciu w link podstawy programowej. To nie jest chyba wysiłek przerastający twórców, aby każda jednostka lekcyjna miała przypisane wymagania podstawy programowej. Dla nauczycieli, będzie to z pewnością duże ułatwienie.
Dla mnie, najlepszym podsumowaniem będzie poniższy plik pomocy:
Trudno oprzeć się wrażeniu, że został przygotowany na kolanie i w ostatniej chwili. No chyba, że to poczucie humoru twórców, ale widocznie ja się nie znam.
0
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14