Doradztwo zawodowe w szkołach
Znalazłem w sieci analizę FOR pt. Dlaczego należy zwiększyć efektywność doradztwa zawodowego w polskich szkołach? autorstwa Anny Patrycji Czepiel. Raport dostępny jest tutaj. Raport wart jest polecenia do uważnej lektury. Ja chciałbym skomentować jeden wątek.
Rzecz dotyczy oceny skuteczności doradztwa zawodowego formułowanej w badaniach przez samych uczniów. Pomimo tego, że zasięg cytowanych badań był regionalny, wyniki są dość wymowne. Okazuje się, że „tylko 1 proc. uczniów techników i szkół zawodowych z Małopolski oceniło, że doradca miał wpływ na wybór przez nich zawodu. W badaniach uczniów szkół ponadgimnazjalnych (zarówno liceów ogólnokształcących, jak i szkół zawodowych) na Górnym Śląsku było to 1,3 proc. młodzieży”. W innych przywoływanych przez autorkę badaniach odsetek ten wzrasta najwyżej do 5%.
Gdzie leżą przyczyny tak niskiej skuteczności? Przyczyny są dwie: ograniczona dostępność doradztwa zawodowego w polskich szkołach oraz niski stopień profesjonalizacji tego doradztwa tam, gdzie już ono występuje. Okazuje się bowiem, że jedynie 8% szkół ponadpodstawowych zatrudnia profesjonalnego doradcę. W pozostałych szkołach, w których doradztwo zawodowe zostało zorganizowane, było ono realizowane przez wychowawców lub pedagogów szkolnych. W rezultacie, jak możemy się dowiedzieć z cytowanych w analizie badań, aż dwie trzecie gimnazjalistów nie spotkało się w ogóle z doradztwem zawodowym, dla tych zaś którzy mieli z nim do czynienia, w większości przypadków było to spotkanie co najwyżej jednorazowe.
Co to oznacza dla sposobu wyboru ścieżki zawodowej dokonywanej przez uczniów polskich szkół? Przypadkowość, podatność na modę i reklamę kierunków nie do końca zgodnych z predyspozycjami ucznia. Oczywiście, pozostaje jeszcze siła oddziaływania i inspiracji rodziców. Problem staje się bardziej poważny, gdy tej rodzicielskiej inspiracji brakuje. Jak ochronić dzieci przed tą przypadkowością (skutkującą, między innymi, niedopasowaniem kompetencji nabytych w czasie edukacji do wymagań rynku pracy)? Do tematu będę wracał w kolejnych wpisach.
* * *
O autorze: | ||
Jacek Redzimski
|
||
Tekst ukazał się pierwotnie na blogu autora http://trzydziestedrzwi.pl/ |
1
Doradztwo w szkole jest bardzo ważne aby młodzież wiedziała jaki kierunek studiów wybrać, w czym będą najlepsi. Niestety wiele szkół nie organizuje takich spotkań.
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14