Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Dobry pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej. Matura z religii to bardzo dobry pomysł

Aleksander Lubina, 21 Sierpień 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Nie ma co się obrażać, kręcić nosem, negować dla samej tylko negacji. To takie nauczycielskie: ktoś ma pomysł, a nauczycielki już się jeżą, już krytykują, już są przeciw. 
 

Często kręcą nosem na lekcje religii, na przygotowanie katechetów, na nadzór nad nimi, na programy, na brak współpracy. W sumie nie dziwię się – pracowałem w różnych szkołach z ilomaś katechetami i katechetkami… no cóż… był jeden wyjątek!

Kiedy wprowadzono religię do szkół, to pojawił się problem płac, problem zaszeregowania. Może teraz już wszyscy księża mają maturę i wyższe studia, może nawet przygotowanie pedagogiczne. Nie wiem niestety, czy obecni katecheci są lepiej przygotowani od tych sprzed lat po niższych i wyższych seminariach. 

Godziny religii zajmują w pensum uczniowskim sporo miejsca. To obliguje. 

Religia na maturze to pomysł znakomity. Zarówno ustna jak i pisemna – podstawowa i rozszerzona. Każdy przedmiot powinien być przedmiotem egzaminu dojrzałości. Ostatnim krokiem przy nauczaniu jest sprawdzanie i ocenianie. A więc egzamin dojrzałości. Ciekawe ilu uczniów wybierze ten przedmiot na maturę. Może nie udzielać ślubów kościelnych tym, którzy nie przystąpią? Podobne restrykcje jak te wobec niebierzmowanych? 

Wyniki matury z religii niewątpliwie należy uwzględnić przy rekrutacji na studia wyższe – w tym przede wszystkim na teologię. Taka matura najprawdopodobniej może wpłynąć na poziom przyszłych generacji nauczycieli religii. Może też na kazania? Na opinie ateistów i innowierców i części „rzymskich” o kościele katolickim?

To oczywiste, że nauczyciele religii przy przygotowaniach do egzaminu dojrzałości współpracują z doradcami przedmiotowymi wyłonionymi w konkursach przeprowadzanych przez organ prowadzący ośrodek doskonalenia zawodowego.

Zagadnienia matury z religii opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, ustny przeprowadza komisja. Egzaminatorów przygotowuje CKE oraz OKE. Oczywiście matura przeprowadzana jest z religii: chrześcijańskich, islamu i judaizmu. Taka religia jest nadzorowana w aspekcie zgodności z Konstytucją, Kartą Praw Człowieka i Pisma Świętego.

Papierkiem lakmusowym dla jakości nauczania religii są zbliżające się w 2017 obchody Roku doktora Marcina Lutra. Skoro szkoły w Rzeczpospolitej nie obchodziły dekady Lutra 2007-2017 i nie uczestniczyły w wielkim międzynarodowym projekcie Dekady Reformacji, to przygotowując do matury mają szansę narobić choć częściowo ten brak. 

Rok 2017 to oficjalnie uchwalony przez Sejm rok Josepha Conrada - Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 będzie też Rokiem Rzeki Wisły.

 

 


* * *


 

 O autorze:
Aleksander Lubina  

Aleksander Lubina

od 2015 r. emeryt, były nauczyciel języka niemieckiego (oraz w latach 80-tych innych przedmiotów ogólnokształcących) z prawie 40-letnim stażem pracy w szkołach i uczelniach na wszystkich poziomach kształcenia (podstawowe obu systemów, gimnazjum, liceum, uniwersytet); doradca i konsultant w wielu ośrodkach doskonalenia nauczycieli. Publicysta edukacyjny, autor programów nauczania, projektów, skryptów, poradników, wykładów i referatów, śpiewnika. Germanista, andragog, regionalista, wykształcenie zdobywał i pogłębia w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Interesuje go współczesna edukacja, zwłaszcza dydaktyka wykorzystująca dostępną wiedzę o pracy ludzkiego mózgu, w tym zagadnienia operacjonalizacji celów, transfer, memoryzaja, kognitywizacja oraz wyrównywanie szans edukacyjnych. Publicysta, tłumacz, prozaik, poeta. Pisze w językach polskim, niemieckim i śląskim. Tłumaczony na niemiecki, rosyjski, polski, śląski. Nagradzany za osiągnięcia edukacyjne, sportowe i wojskowe. 

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej