Dobry pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej. Matura z religii to bardzo dobry pomysł
Nie ma co się obrażać, kręcić nosem, negować dla samej tylko negacji. To takie nauczycielskie: ktoś ma pomysł, a nauczycielki już się jeżą, już krytykują, już są przeciw.
Często kręcą nosem na lekcje religii, na przygotowanie katechetów, na nadzór nad nimi, na programy, na brak współpracy. W sumie nie dziwię się – pracowałem w różnych szkołach z ilomaś katechetami i katechetkami… no cóż… był jeden wyjątek!
Kiedy wprowadzono religię do szkół, to pojawił się problem płac, problem zaszeregowania. Może teraz już wszyscy księża mają maturę i wyższe studia, może nawet przygotowanie pedagogiczne. Nie wiem niestety, czy obecni katecheci są lepiej przygotowani od tych sprzed lat po niższych i wyższych seminariach.
Godziny religii zajmują w pensum uczniowskim sporo miejsca. To obliguje.
Religia na maturze to pomysł znakomity. Zarówno ustna jak i pisemna – podstawowa i rozszerzona. Każdy przedmiot powinien być przedmiotem egzaminu dojrzałości. Ostatnim krokiem przy nauczaniu jest sprawdzanie i ocenianie. A więc egzamin dojrzałości. Ciekawe ilu uczniów wybierze ten przedmiot na maturę. Może nie udzielać ślubów kościelnych tym, którzy nie przystąpią? Podobne restrykcje jak te wobec niebierzmowanych?
Wyniki matury z religii niewątpliwie należy uwzględnić przy rekrutacji na studia wyższe – w tym przede wszystkim na teologię. Taka matura najprawdopodobniej może wpłynąć na poziom przyszłych generacji nauczycieli religii. Może też na kazania? Na opinie ateistów i innowierców i części „rzymskich” o kościele katolickim?
To oczywiste, że nauczyciele religii przy przygotowaniach do egzaminu dojrzałości współpracują z doradcami przedmiotowymi wyłonionymi w konkursach przeprowadzanych przez organ prowadzący ośrodek doskonalenia zawodowego.
Zagadnienia matury z religii opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, ustny przeprowadza komisja. Egzaminatorów przygotowuje CKE oraz OKE. Oczywiście matura przeprowadzana jest z religii: chrześcijańskich, islamu i judaizmu. Taka religia jest nadzorowana w aspekcie zgodności z Konstytucją, Kartą Praw Człowieka i Pisma Świętego.
Papierkiem lakmusowym dla jakości nauczania religii są zbliżające się w 2017 obchody Roku doktora Marcina Lutra. Skoro szkoły w Rzeczpospolitej nie obchodziły dekady Lutra 2007-2017 i nie uczestniczyły w wielkim międzynarodowym projekcie Dekady Reformacji, to przygotowując do matury mają szansę narobić choć częściowo ten brak.
Rok 2017 to oficjalnie uchwalony przez Sejm rok Josepha Conrada - Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 będzie też Rokiem Rzeki Wisły.
* * *
O autorze: | ||
Aleksander Lubina |
||
0
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14