Imię i nazwisko:
Adres email:

Muzykalny umysł

Karolina Drela, 16 Luty 10 Dodaj komentarz | Wyślij | Drukuj

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jaki wpływ mają na Ciebie otaczające Cię dźwięki? Jak potężną siłą musi być muzyka, skoro stworzono dla niej oddzielną, wspaniale działającą gałąź biznesu? Potrafi niesamowicie wpływać na emocje, na nasz stan psychiczny, a co za tym idzie na nasze działania i podejmowane decycje. A także na jakość myślenia.


 


 

Już od niepamiętnych czasów przedziwnie związana z najbardziej magicznymi rytuałami szamańskimi. To dzięki wydobywanym za pomoca prymitywnych instrumentów rytmom, w towarzyszeniu pieśni czarownik wchodził w trans, w kontakt z naturą, z samym sobą, z bóstwami. Pieśni rytualne, hymny, mantry, specjalna, nastrojowa muzyka do medytacji, tańce - istnieją w każdej religii świata. Jak wielkie kontrowersje wzbudza do dziś muzyka techno? Dlaczego dziś nie możemy sobie wyobrazić dobrej klasy filmu bez wspaniałej, wzbudzającej emocje, specjalnie skomponowanej ścieżki dźwiękowej? A muzyka klasyczna? Wspaniałe, patetyczne utwory, niektóre uspakajające, inne pobudzające bicie serca.  A co z romantyczną kolacją? Wspaniały nastrój, świece i ....muzyka. Podczas wręczania medali czy pucharów, rozbrzmiewa hymn narodowy uhonorowanych sportowców.


Muzyka i emocje. Dwa żywioły. Naukowo udowodniona korelacja. Wielka siła oddziaływania. Jak to się dzieje? Wiadomo, że tonacje molowe są odbierana przez mózg jako smutne, natomiast molowe jako wesołe. Podobnie częstotliwość dźwięków, tworzących melodię może wpłynąc na szybkość bicia serca, przyspieszyć oddech, ale na początku wpływa na nasze fale mózgowe. Mózg dopasowuje częstotliwośc wytwarzanych fal elektromagnetycznych do częstotliwości muzyki, jaka do niego dociera. Dźwięk, muzyka wpływa na nasze fale mózgowe, a one z kolei wpływają na naszą fizjologię. Dzięki niej się wzruszamy, ona może sprawić, że się ucieszymy na wspomnienie jakiejś miłej chwili, przez nią możemy płakać, może wzbudzić nasz strach. Mało tego, może wpłynąć na proces uczenia się i jakośc myślenia: zwykle jest tak, że muzyka rytmiczna, bardzo logiczna, o zdefiniowanym, jednostajnym tempie pobudza prace lewej półkuli mózgu, zaś muzyka o zróżnicowanym tempie, bardziej emocjonalna, o nieuchwytnym rytmie pobudza prawą półkulę. Jednak nie jest to ścisła reguła. Najnowsze badania dowodzą, że inaczej odbiera muzykę mózg człowieka "osłuchanego" (lewą półkulą- ponieważ bez względu na rtym i rodzja muzyki, zaczyna ją analizować podobnie jak zagadkę logiczną) niż "nowicjusza" (prawą półkulą - jest to dla mózgu nowość więc będzie się starał stworzyć obraz całościowy, bardziej emocjonalny i ogólny) (więcej w artykule Piotra Truszkowskiego: tutaj) Co ciekawe, badania poparte moim własnym doświadczeneim wskazują, że słuchanie odpowiedniego rodzaju muzyki (tzw. koncertu aktywnego) może mieć działanie podobne do kawy bądź mocnej herbaty.Trwają też zagorzałe dyskusje na temat manipulacji muzyką. Zauważ, że w galeriach handlowych muzyka to też element marketinu. W okresie świątecznym - piosenki świąteczne, kolendy- wprowadzają odpowiedni do zakupów prezentowych nastrój. A co w hipermarketach? Bardzo często ogłupiająca, głośna muzyka powoduje chaos w głowie, przez co więcej kupujemy (pracują obszary mózu pobudzane przez muzykę, często odnienne od obszaru odpowiadającego za logiczne myślenie).


 


A już tak na koniec, optymistycznie, muzyka może być też wspaniałym elementem energergetycującym - wpływa na wzrost hormonu oksytocyny- odpowiedzialnego za dobry nastrój. Może też uzależniać (właśnie tak! chemicznie! podczas słuchania muzyki, która nam się dobrze kojarzy i wprawia nas w dobry nastrój, wytwarają się w oranizmie opioidy- pochodnej morfiny) Tak naprawdę wystarczy czasem włączyc energetyczną muzykę lub piosenkę z pozytywnym tekstem, aby skutecznie poprawic sobie nastrój nawet w najbardziej zimowy i mroczny wieczór.


 


Dokładając wisienkę na tort, Tony Robbins, legendarny mówca motywacyjny na swoich seminariach Unleash The Poewr Within! wykorzystuje te prawa. Energetyczna muzyka towarzyszy uczestnikom od momentu wchodzenia na salę aż do samego wyjścia. Jest czas na refleksyją, spokojną, wzruszającą ( w połączeniu z treścią do przemyślenia - czasem aż do łez) muzykę podczas wizualizacji, po megaenergetyczną na przerwach i po rock and roll w  kulminacyjnym momencie całego eventu.


 


Tak więc zachodzi tu korelacja:


 


Zmiana w mózgu -> zmiana fizjologii -> zmiana sposobu myślenia -> zmiana działania -> zmiana rezultatu


 


Muzyka, potężna siła, która determinuje nasze emocje. Pamiętaj więc, że możesz ją wykorzystać dla własnego rozwoju.


 


 


 Zapraszam też


do lektury mojego bloga: karolinadrela@wordpress.com


oraz na profil goldeline: goldenline.pl/karolina-drela

Podziel się
KOMENTARZE
foto

Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/, 03 Listopad 16 13:21

foto

Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/, 03 Listopad 16 13:18

foto

Gość, 03 Listopad 16 13:15

foto

Gość, 03 Listopad 16 13:14

foto

9-miesiecy.pl(Gość) z: http://www.9-miesiecy.pl/, 03 Listopad 16 13:09

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej