Blogi
Ocena
0
Czy MEN rozwiąże problemy szkół zawodowych?
Obecny rok szkolny minister edukacji Joanna Kluzik–Rostkowska ogłosiła rokiem szkolnictwa zawodowego, nazywając go "Rokiem szkoły zawodowców". Trzeba mieć nadzieję, iż obok typowych dla polityków działań propagandowych i rozmaitych akcji o spektakularnym charakterze będzie to jednak głównie czas przedsięwzięć w sposób zasadniczy poprawiających stan tego fragmentu naszej edukacji.
Ocena
0
Matura z religii
Dziwny jest ten kraj – można by stwierdzić parafrazując znany przebój Czesława Niemena. Bo czyż nie jest to dziwne, że w Polsce można uzyskiwać tytuły magistra i doktora teologii wszelakiej nie tylko na kościelnych, ale również na państwowych uniwersytetach. Co więcej, można nawet mieć tzw. belwederski, czyli nadany przez samego prezydenta tytuł profesora teologii. Ale nie można zdawać matury z religii, nawet fakultatywnie. – Bo jak tu oceniać egzamin z wiary? – gardłują przeciwnicy równouprawnienia lekcji religii w stosunku do innych przedmiotów nauczanych w szkole.
Ocena
0
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem - transakcja, potrzeba czy konieczność? *
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w grupach współpracowników, studentów, a nawet uczniów nie jest w Polsce powszechnym trendem. Dlaczego tak się dzieje? Wkroczyliśmy po okresie komunizmu w czas budowania społeczeństwa zapatrzonego we wzory zachodniego konsumpcjonizmu, zdominowanego myśleniem neoliberalnym. Być może dzięki tym, panującym od 26 lat trendom, zyskaliśmy stabilną gospodarkę, systematyczny wzrost wskaźników makroekonomicznych, a nawet spadek bezrobocia i wzrost płacy minimalnej, ale czy nie straciliśmy czegoś ważnego? Czy nie zgubiliśmy poczucia wspólnoty, tożsamości miejsca i wzajemnego zaufania? Czy zyskując nasze „mieć” nie utraciliśmy naszego „być”?
Ocena
0
Tezy o systemie edukacji
Rzetelne kształcenie i ocenianie uczniów zawsze jest oddziaływaniem wychowawczym. Natomiast nierzetelne - a tym samym i nieuczciwe ocenianie - wywołuje w nich agresję i jest demoralizujące.
Ocena
0
Projekt "E-podręcznik" ma już ekspertów
Ocena
0
Potrzeby i mity wokół szkolnictwa zawodowego (cz. 4)
Podsumowując uwagi, jakie ostatnio spisywałem na temat szeroko rozumianego kształcenia zawodowego można powiedzieć, że u jego podstaw musi być jak najszersze kształcenie ogólne. To, jakim jesteś człowiekiem, osobowością powinno poprzedzać szczegółowe kwalifikacje zawodowe.
Ocena
1
Doradztwo zawodowe w szkołach
Znalazłem w sieci analizę FOR pt. Dlaczego należy zwiększyć efektywność doradztwa zawodowego w polskich szkołach? autorstwa Anny Patrycji Czepiel. Raport dostępny jest tutaj. Raport wart jest polecenia do uważnej lektury. Ja chciałbym skomentować jeden wątek.
Ocena
0
Dlaczego potrzebna jest mediateka i epodręcznik, czyli o e-zasobach w Cyfrowej Szkole
Potrzebny jest epodręcznik na ławce każdego ucznia, ale także pomoc w ręku nauczyciela, która pozwala na poszerzenie wiedzy. Rolę mediateki może odegrać portal Scholaris.
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14