Imię i nazwisko:
Adres email:

Blogi

Ocena

0

Jarosław Bloch, 21 Październik 15, komentarze (2)

Korepetycje dla belfra? - czyli rzecz o kształceniu nauczycieli

Ilekroć sięgam po Gazetę Prawną, mam wrażenie, że obraz polskiej szkoły jest fatalny. Teraz wyczytałem, że nauczyciele podstawówek i gimnazjów potrzebują korepetycji, bo wg badań wykładają się na prostych rzeczach (tylko dlaczego w innych badaniach – PISA – jest tak dobrze, skoro jest tak źle…). No cóż… gdybym był złośliwy to powiedziałbym też dwa słowa… Ale będę pisał o nauczycielach. A temat mnie ciekawi bo sam mam dzieci w podstawówce, jestem więc bezpośrednio zainteresowany.
 

Ocena

0

Tomasz Małkowski, 11 Wrzesień 15, komentarze (1)

Poczekajmy. Dlaczego lepiej odłożyć rozmowy z ministrem oświaty?

„Szkoda tracić czas”. Tymi słowami pani minister skwitowała propozycję nauczycielskich związków zawodowych, by po nieudanym spotkaniu 16 lipca spróbować jeszcze raz.
 

Ocena

0

Tomasz Małkowski, 26 Wrzesień 15, komentarze (1)

Nie bierz pierwszego z brzegu kubka. Czyli kilka rad dla młodych nauczycieli

Co prawda nie moich rad. Znalazłem je we wrześniowym numerze brytyjskiego dziennika The Guardian.[1] Wszystkie „dos and don’ts” na temat: jak przeżyć pierwsze dni w szkole i zrobić dobre wrażenie na starszych (przynajmniej stażem) nauczycielach.

Ocena

0

Bryan Caplan, 12 Październik 15, komentarze (1)

Magia edukacji

Od 35 lat jestem związany ze szkolnictwem. Przez 21 lat byłem uczniem, a przez pozostałe lata nauczycielem. W rezultacie życie w realnym świecie jest mi prawie zupełnie obce. Nie potrafię zbyt wiele. Co prawda wykonywałem kilka podrzędnych zawodów, kiedy byłem nastolatkiem, ale moja osobista znajomość świata pracy poza murami wieży z kości słoniowej jest mniej więcej równa zeru.
 

Ocena

0

Wojciech Książek, 12 Grudzień 15, komentarze (1)

Potrzeby i mity wokół szkolnictwa zawodowego (cz. 4)

Podsumowując uwagi, jakie ostatnio spisywałem na temat szeroko rozumianego kształcenia zawodowego można powiedzieć, że u jego podstaw musi być jak najszersze kształcenie ogólne. To, jakim jesteś człowiekiem, osobowością powinno poprzedzać szczegółowe kwalifikacje zawodowe.
 

Ocena

0

Jarosław Pytlak, 02 Styczeń 16, komentarze (1)

Ratujmy podstawówki!

Kolejna na przestrzeni ostatnich lat reforma rodzimego systemu edukacji, mająca tym razem polegać na „wygaszeniu” gimnazjów oraz powrocie do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, budzi sprzeciw sporej części środowiska oświatowego. Jej przeciwnicy wskazują, między innymi, na dorobek wielu placówek, który w przypadku ich likwidacji nieuchronnie pójdzie na marne. Podkreślają stale rosnący poziom edukacji gimnazjalnej, o czym mają świadczyć coraz lepsze wyniki polskich nastolatków w międzynarodowych badaniach PISA. Przestrzegają przed negatywnymi skutkami społeczno-ekonomicznymi planowanej zmiany, jak choćby utratą miejsc pracy przez część nauczycieli zatrudnionych obecnie w gimnazjach.
 

Ocena

0

Jerzy Lackowski, 04 Kwiecień 16, komentarze (1)

Dobra (?) zmiana w oświacie

Od początku swej pracy na stanowisku ministra edukacji narodowej pani Anna Zalewska stwarza wrażenie, że zamierza dokonać generalnych zmian w polskiej oświacie. W kolejnych wypowiedziach przedstawia rozmaite pomysły, czyniąc to zresztą z niezachwianą pewnością posiadania recepty na skuteczne rozwiązanie wszystkich oświatowych polskich problemów. Jednak poważna i spokojna analiza jej wypowiedzi i pomysłów nie nastraja optymistycznie. Trudno bowiem doszukać się w nich precyzyjnie zakreślonego celu oraz spójnej strategii działań. Obecna minister edukacji neguje w istocie kluczowe zmiany, do jakich doszło w polskiej oświacie po 1990 r. i można odnieść wrażenie, iż najchętniej przywróciłaby istniejący wcześniej system oświatowy. Najbardziej wyraziście jest to widoczne w jej pragnieniu ograniczenia dotyczących oświaty kompetencji samorządów oraz niechęci do wszelkich obywatelskich inicjatyw edukacyjnych m.in. do edukacji domowej i prowadzenia szkół publicznych przez podmioty niepubliczne. Najbliższy jest jej model centralnie zarządzanej oświaty, z maksymalnie ograniczoną autonomią szkół. Szkoda, że nie rozumie ona, iż podjęta przez nią próba wzmacniania etatyzmu w naszym szkolnictwie przyniesie dalsze pogłębienie kryzysu polskiej oświaty.
 

Ocena

0

Julian Piotr Sawiński, 06 Maj 16, komentarze (1)

Dwoje wychowawców w klasie

Dyskusje o wychowaniu trwają od dawna. Jego różne problemy są szeroko opisane w literaturze, ale stale budzą spore emocje i wątpliwości. Dwoje wychowawców w klasie realizowano 25 lat temu w TST. Dziś pytamy: Jak zwiększyć skuteczność szkolnego wychowania? Jak podnieść sprawność działania nauczycieli wychowawców?
 

Strona 1 z 13

1 2 3 4 5 6 7 ... Następna >>
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej