Imię i nazwisko:
Adres email:

Blogi

Ocena

0

Jerzy Lackowski, 21 Październik 14, komentarze (3)

Czy MEN rozwiąże problemy szkół zawodowych?

Obecny rok szkolny minister edukacji Joanna Kluzik–Rostkowska ogłosiła rokiem szkolnictwa zawodowego, nazywając go "Rokiem szkoły zawodowców". Trzeba mieć nadzieję, iż obok typowych dla polityków działań propagandowych i rozmaitych akcji o spektakularnym charakterze będzie to jednak głównie czas przedsięwzięć w sposób zasadniczy poprawiających stan tego fragmentu naszej edukacji.
 

Ocena

0

Wojciech Eichelberger, 04 Październik 15, komentarze (2)

Jak wytłumaczyć fenomen Summerhill?

Mimo że od założenia szkoły Summerhill upłynie niedługo sto lat (Aleksander Neill założył ją w roku 1921 roku), powody, dla których powstała, stają się przedmiotem gorącej publicznej debaty dopiero dziś. Wtedy, zaledwie trzy lata po przerażającym i przygnębiającym doświadczeniu I wojny światowej, ludzie mądrzy i wrażliwi gorączkowo szukali sposobu na to, aby podobna tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła.
 

Ocena

0

Marta Florkiewicz-Borkowska, 14 Czerwiec 13, komentarze (1)

Reforma czy transformacja??

Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam pewną postać, o której istnieniu dowiedziałam się parę dni temu, a która myślę, że dzięki swojemu, jakże innemu, doświadczeniu edukacyjnemu, jest ważnym głosem w sprawie toczących się dyskusji na temat systemu edukacji, szkolnictwa, nauki.

Ocena

0

Michał Wójtowski, 18 Lipiec 15, komentarze (1)

Obróbka lękiem, czyli unschooling po polsku

W ciągu ostatnich miesięcy często bywam w piwnicy. Sukcesywnie opróżniam kartony, wyjmuję z nich książki i przenoszę na trzecie piętro. Zawirowania życiowe sprawiły, że wiele spośród nich biorę do ręki po raz pierwszy od dziesięciu lat. Oprócz waloru sentymentalnego, opróżnianie piwnicy ma i tę zaletę, że natrafiam czasem na ciekawe, mocno przykurzone, archeologiczne znaleziska, do których – jak pamiętam – nie miałem niegdyś dość serca i cierpliwości. Należy do nich praca Krzysztofa Kicińskiego "Wizje szkoły w społeczeństwie posttotalitarnym". Rzecz została wydana w 1993 roku, zaś podstawę zawartych w niej rozważań o kierunkach zmian polskiej szkoły stanowią wywiady prowadzone w środowisku nauczycielskim u zarania transformacji, w roku 1991 (warto nadmienić, że Kiciński kontynuował w ten sposób swe badania sprzed roku 1989).
 

Ocena

0

Jarek Żyliński, 19 Lipiec 15, komentarze (1)

Co ma zawierać edukacja w XXI wieku?

Rozumiem szkołę tradycyjną. Wiem po co ona była i widzę jej gigantyczne korzyści. Odpowiadała na potrzeby w określonym czasie. Teraz potrzeby są inne. Jakie? Jaka ta edukacja powinna być teraz, w XXI wieku? Chciałbym Wam opowiedzieć o dwóch drogach, jakie dla nich widzę.
 

Ocena

0

Julian Piotr Sawiński, 28 Wrzesień 15, komentarze (1)

Filmowe gimnazjum w Warszawie

Filmy od dawna cieszą się wielką popularnością, a filmowanie to przede wszystkim wymyślanie i tworzenie filmów. Ich kreowanie motywuje, inspiruje i aktywizuje, angażuje umysł, zmysły, ręce i emocje. Stymuluje do tworzenia i wyzwala inicjatywę, uczy obserwacji, krytycznego myślenia i współdziałania itd. Ale, czy potrzebne jest filmowe gimnazjum?
 

Ocena

0

Beata Majewska, 25 Wrzesień 15, komentarze (1)

Edukacja bez szkoły - Arno i Andre Stern

Jaki ojciec taki syn. W pewnym aspekcie tak – obaj mają w sobie niewyobrażalną wyjątkowość, niewyobrażalną miłość i niewyobrażalną pasję do życia. Są moim natchnieniem, kiedy powątpiewam w swoją drogę i obrażam się na Boga. Ich życie jest dla mnie świadectwem autentyczności. Sternowie sterują własnym życiem, wystarczy wiedzieć, kim chce się być i mieć odwagę robić to, co się kocha.
 

Ocena

0

Wojciech Książek, 12 Grudzień 15, komentarze (1)

Potrzeby i mity wokół szkolnictwa zawodowego (cz. 4)

Podsumowując uwagi, jakie ostatnio spisywałem na temat szeroko rozumianego kształcenia zawodowego można powiedzieć, że u jego podstaw musi być jak najszersze kształcenie ogólne. To, jakim jesteś człowiekiem, osobowością powinno poprzedzać szczegółowe kwalifikacje zawodowe.
 

Strona 1 z 10

1 2 3 4 5 6 7 Następna >>
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej