Imię i nazwisko:
Adres email:

Blogi

Ocena

0

Jarosław Bloch, 06 Marzec 16, komentarze (2)

Nauka programowania

Wiele razy słyszałem opinie, że polskie dzieci od początku podstawówki powinny uczyć się programowania. To oczywiście świetny pomysł i wreszcie coś się w tej kwestii ruszyło. Podobno programowanie ma znaleźć się  w nowej podstawie programowej (od września), wg której dzieci zaczną naukę programowania od pierwszej klasy podstawówki, a skończą w liceum. Taki jest plan. Boję się jednak, że to zbyt krótki czas na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Poza tym, chciałbym zwrócić uwagę na kilka potencjalnych problemów. Wiele reform ostatnich lat wprowadzane było zbyt szybko i zderzały się ze ścianą problemów, które łatwo można było przewidzieć.
 

Ocena

0

Roman Lorens, 06 Grudzień 12, komentarze (1)

Projekt "E-podręcznik" ma już ekspertów

12 listopada 2012 roku Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił, że poszukuje ekspertów (technologicznego i merytorycznych) do projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego". W zakresie zadań ekspertów znajdować się ma  m.in. współpraca z wybranym partnerem, uczestnictwo w spotkaniach grupy projektowej, dbanie o jakość e-podręczników, czy sporządzanie i zamawianie ekspertyz i analiz.

Ocena

0

Grzegorz D. Stunża, 28 Październik 15, komentarze (1)

Zsieciowani, zabawieni, zagubieni...

Narodowy Instytut Wizualny rozpoczął cykl wykładów i warsztatów dla rodziców pod hasłem „Zrozumieć pokolenie Z”. Miałem przyjemność wygłosić wykład podczas pierwszego spotkania, poprowadzonego przez Annę Derwich i Grzegorza Krause, które zatytułowałem „Generacja Z: zsieciowani, zabawieni, zagubieni”.
 

Ocena

0

Stanisław Czachorowski, 08 Grudzień 15, komentarze (1)

Nauczeństwo czyli niech MOOC będzie z wami

W tytule pojawił się neologizm, wyglądający na błąd językowy. I jeszcze słowo zbliżone do „moc”, co w zdaniu nawiązuje do Gwiezdnych Wojen. To symboliczne odniesienie do zupełnie nowej rzeczywistości, w której żyjemy. I nie do końca jeszcze sobie to uzmysłowiliśmy. A wpis będzie o nowych technologiach w edukacji czyli dlaczego szkoła musi się zmieniać.
 

Ocena

0

Jarosław Pytlak, 15 Lipiec 16, komentarze (1)

Poglądy zbyt rzadko (w szkole) kwestionowane

Na początku wakacji miałem przyjemność wziąć udział w dorocznej konferencji pedagogicznej pod nazwą „Inspiracje”. Było to ciekawe wydarzenie, które zgromadziło w auli Biblioteki Narodowej w Warszawie z górą trzy setki pasjonatów, gotowych poświęcić sprawom edukacji pierwsze dni letniego wypoczynku. Tematem mojego wystąpienia były stereotypy rządzące polską szkołą, skutecznie utrudniające jej rozwój i unowocześnienie. Żywa reakcja publiczności i otrzymane w kuluarach podziękowania, za „wskazanie spraw, które wszyscy widzą, ale mało kto je sobie uświadamia”, utwierdziły mnie w przekonaniu, że dotykam problemu, o którym warto głośno mówić. Postanowiłem więc główne tezy swojego wystąpienia zaprezentować na blogu, z myślą o tych, którzy na konferencji nie byli, a chcieliby przyjrzeć się niewidzialnym więzom, krępującym umysły nauczycieli, rodziców i urzędników oświatowych. Zastrzegam jednak, że temat jest szerszy niż zostanie to przedstawione poniżej, to znaczy, że owych stereotypów jest znacznie więcej. O niektórych, tutaj pominiętych, pisałem już wcześniej, w drugim numerze kwartalnika „Wokół szkoły” („Szkoła w okowach stereotypów”), inne znajdą się dopiero w pełnej panoramie zagadnienia, którą mam nadzieję stworzyć w przyszłości.
 

Ocena

0

Szymon Konkol, 03 Listopad 15, komentarze (1)

NoBook - koniec i początek podręcznika

Gdy siedzisz wieczorami przy komputerze i myślisz, czasami bezradnie, jak przygotować kolejną lekcję, by była nie tylko wartościowa merytorycznie, ale także atrakcyjna dydaktycznie, a Twoi Uczniowie czekają na kolejny Twój ruch, w którym okażesz wielkość i kreatywność innowacyjnego Nauczyciela, możesz w takiej chwili zmienić punkt odniesienia i zacząć nową przygodę. Możesz wejść w NoBook - narzędzie do tworzenia nowych podręczników. Potrzebujesz 7 do 15 minut by stworzyć nową, zupełnie odmienną lekcję. Taką, która wciągnie uczniów.
 

Ocena

0

Roman Lorens, 06 Listopad 12, komentarze (0)

Szklanka do połowy pełna czyli rzecz o e-podręcznikach

Prasa nie szczędzi nam informacji o realizacji programu „Cyfrowa szkoła”. Czytając gazetę, jestem wręcz zdziwiony jeśli nie ma artykułu na ten temat. 

Tym razem do przeczytania artykułu o e-podręcznikach skłonił mnie dramatyczny tytuł: „Klęska rządowej e-szkoły” opublikowany przez Rzeczpospolitą. Powiało grozą... No to koniec marzeń o cyfryzacji szkoły...... 
Ale czytając artykuł bynajmniej nie czułem się jak na filmie Hitchocka, bo i owszem - trzęsienie ziemi było, ale później napięcie już nie rosło.

Ocena

0

Roman Lorens, 08 Styczeń 13, komentarze (0)

E-podręczniki przed debatą

Cisza zapanowała okrutna i żadnych wieści na temat pilotażu „Cyfrowej szkoły” znaleźć nigdzie nie można.

ORE nawet oficjalnych wyników na ekspertów nie raczył podać, choć już miesiąc od zakończenia postępowania konkursowego minął.

Całe szczęście, że nie wszyscy chcą o tym projekcie zapomnieć. Gazeta Wyborcza organizuje debatę, poświęconą e-podręcznikom, którą poprowadzi Ola Pezda.

Strona 1 z 12

1 2 3 4 5 6 7 Następna >>
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej