Blogi

Ocena
0
Dojrzałość szkolna
Rodzice dzieci w wieku 5-7 lat zaczynają się zastanawiać, czy ich dzieci są gotowe na szkołę. Przyszedł moment, kiedy termin „dojrzałość szkolna” jest odmieniany na różne sposoby, a tak naprawdę nie zawsze jest jasność co do tego czym owa dojrzałość jest.

Ocena
0
Pułapka likwidacji gimnazjów
Bardzo ważne jest przygotowanie rodziców do nowej roli poprzez edukację obywatelską i ekonomiczną. To rola dla całego III sektora. Przedszkole i szkoła dziecka może stać się szkołą aktywizacji i uczenia się demokracji dla rodzica.

Ocena
0
O ciekawości małych dzieci...
Widziałem ostatnio fajną scenkę, gdy szedłem na spacer z psem. Mały chłopiec, tak na oko trzyletni, wyrwał się na spacerze ojcu i pobiegł do wielkiego drzewa - po czym zaczął je obchodzić dookoła, uważnie mu się przyglądając. Ojciec dołączył do niego i usłyszałem, jak mały pyta "tato, a czemu to drzewo jest takie duże..." - i wskazał dla porównania na inne, tuż obok "a tamto nie?".

Ocena
0
Zła zmiana w edukacji czyli PRL-PIS (BIS)
Przy okazji dyskusji na Twitterze o prezentacji edukacyjnej w dniu 27 czerwca w Toruniu (mój głos na: https://twitter.com/KatarzynaHall) pojawiały się różne hasztagi. Dominował: #reformaedukacji. W pewnym momencie Anna Wittenberg przeszła na hasztag: #nieogarniam. On chyba lepiej oddaje klimat pierwszych reakcji na główne zapowiedzi.

Ocena
0
Przepraszanie jest passé
Już w przedszkolu, a może nawet w żłobku dzieci uczą się magicznych słów: „dziękuję, proszę, przepraszam”. Podobno otwierają one nie jedne zamknięte drzwi. Ciekawe, że niektóre dzieci bardzo chętnie używają tych słów, a inne wręcz przeciwnie, nawet potrafią się obrazić i naburmuszyć, gdy ktoś dopomina się, aby mały winowajca przeprosił, poprosił bądź podziękował. Może nie ma tak wielkich problemów z podziękowaniem, poproszeniem, bo użycie ich związane jest ze wzbogaceniem się o coś, to jednak słowo „przepraszam” jest dużo bardziej trudne do wypowiedzenia i wiąże się ze stratą. Dlaczego tak trudno jest dzieciom przepraszać?

Ocena
0
Repetować albo nie repetować? Oto jest pytanie!
Rodzice uważają, i mają do tego oczywiste prawo, że posyłając dziecko do szkoły, oddają je pod opiekę osób kompetentnych, znających się na nauczaniu i wychowaniu. Nic też dziwnego, że oczekują od nich wsparcia i liczą się z ich zdaniem w kluczowych sprawach dotyczących edukacji ich dzieci.

Ocena
0
Czym skorupka za młodu... czyli kodowanie w przedszkolach
Zagadnienia kontaktu dzieci w wieku przedszkolnym z technologiami cyfrowymi nie były dotychczas badane w Polsce. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy pionierskie badania w tym zakresie, wspierając realizację pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania Junior, prowadzonego przez Samsung Electronics Polska. Wyniki tych badań przedstawiamy w publikowanym dziś Raporcie.

Ocena
0
Ku rozwadze przed zmianą podstawy programowej
Ministerstwo Edukacji ogłosiło projekt zmiany rozporządzenia o podstawie programowej, proponując pozornie niewielkie zmiany w podstawach wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji w szkole podstawowej.
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 19 Lipiec 2021
Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 10 Maj 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14