Blogi
Ocena
0
#NIEOGLUPIAM
Bez większego rozgłosu – a szkoda! – przeszło opublikowanie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) „Informatora o egzaminie ósmoklasisty” wraz z całą kolekcją szczegółowych informatorów poświęconych przedmiotom egzaminacyjnym, a więc językowi polskiemu, matematyce oraz siedmiu językom obcym do wyboru. Szkoda, bo to niezwykle ważne dokumenty, stanowiące dopełnienie reformy systemu oświaty wprowadzonej przez rząd PiS.
Ocena
0
Kanon lektur w gorsecie
W wielu krajach na świecie organizuje się rozmaite kampanie czytelnicze, mające na celu zachęcić dzieci i młodzież do czytania. Jak wiemy, nie jest sztuką łatwą – w dobie, kiedy konkurencję dla książki stanowi w zasadzie wszystko: laptop, PlayStation, smartfon, telewizor, a przede wszystkim wypchany po brzegi podział godzin.
Ocena
0
Dydaktyka w świetle. Czyli kompetencje językowe gimnazjalistów
Nie tylko ich zresztą. I wcale nie o językach obcych mowa, bo te młodzi ludzie opanowują całkiem nieźle. Chodzi mi o polski "język giętki", który powie "wszystko, co pomyśli głowa". Może niekoniecznie na poziomie Słowackiego - choć mistrzów słowa posłuchać warto. Niektórzy tak robią.
Ocena
0
Lektury szkolne a Konwicki i Nowakowski - cz. I
Śmierć w przeciągu niecałego roku dwóch wybitnych polskich prozaików - Tadeusza Konwickiego i Marka Nowakowskiego kieruje także ku refleksji na temat lektur szkolnych. To trudny temat, ale warto go podjąć. Tym bardziej, gdy ma się w tytule blogu pytanie: "Quo vadis... edukacjo, Polsko?".
Ocena
0
Dozwolony użytek czy piractwo? Debata wokół kserowania podręczników szkolnych
W ostatnim czasie w mediach wraca temat legalności kserowania podręczników szkolnych. W jednej z warszawskich szkół podstawowych rodzice kupili jeden egzemplarz podręcznika i skopiowali go dla dzieci z całej klasy powołując się na dozwolony użytek w prawie autorskim. W związku z tą sytuacją wydawcy na łamach DGP straszą, że to po prostu "zorganizowany proceder piracki". Problem jest jednak większy a debata na temat dozwolonego użytku pokazuje, że zmiany w prawie autorskim dotyczące edukacji są niezbędne.
Ocena
0
Otwarte zasoby edukacyjne w Polsce - raport UNESCO
W ramach serii raportów Instytutu Technologii Informacyjnych w Edukacji UNESCO o otwartych zasobach edukacyjnych na świecie ukazała się właśnie publikacja o Polsce. Open Educational Resources in Poland: Challenges and Opportunities (PDF) to przegląd projektów i polityk instytucji publicznych. Publikacja opisuje historię epodręczników w programie Cyfrowa Szkoła oraz informacje o oddolnych inicjatywach na rzecz otwartości jak Koalicja Otwartej Edukacji i projekty realizowane przez organizacje pozarządowe. Autorami raportu są Karolina Grodecka (Centrum e-learningu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, KOED) i Kamil Śliwowski (Centrum Cyfrowe, KOED).
Ocena
0
Sieć lubi wszystkich - zwłaszcza kobiety
Zastanawiamy się, myślimy, rozważamy czego może szukać w sieci płeć piękna. A czy nie jest to już policzone i posegregowane? Czy rodzimy, czy się uczymy, musimy zaglądać tam, gdzie nasza natura odnajduje wolność.
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14