Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo





Filmowa pułapka

Tej lekcji w klasie IIIf Mariusz Zamorowski, 27-letni nauczyciel chemii w gimnazjum publicznym w Solcu Kujawskim, będzie się wstydził do końca życia. Ale to nauka i dla innych.

Do szkoły wcześniej o rok

O konieczności obniżenia wieku szkolnego do sześciu lat i przedszkolu dla pięciolatków mówili już dwaj poprzedni ministrowie edukacji Krystyna Łybacka i Mirosław Sawicki. Potem sprawę odłożono. Według nowych władz oświatowych miało to być możliwe najwcześniej w 2008 ...

Sześciolatek - do szkoły!

Przygotowanie sześcioletniego dziecka do wypełnienia obowiązku szkolnego polega na zastosowaniu programu dydaktyczno-wychowawczego, który uwzględnia cechy indywidualnego rozwoju poszczególnych dzieci i ich potrzeby oraz przygotowuje do rozpoczęcia efektywnej nauki w warunkach ...

Diagnozowanie sześciolatków

By dziecko rozpoczynające naukę w szkole mogło sprostać wymaganiom stawianym przez program nauczania i wychowania, powinno osiągnąć dojrzałość szkolną. Tym pojęciem określa się zarówno dojrzałość fizyczną, intelektualną, społeczną, jak i emocjonalną. W okresie ...

Pierwszy dzień w szkole

Sześcioletnie dziecko, które znalazło się po raz pierwszy w murach szkolnych, przeżywa szczególny okres w swoim życiu: jego sfera emocjonalna ulega gwałtownej intelektualizacji i rozwojowi wyższych uczuć.

Rozbudzać to, co najlepsze

Z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole dziecko wkracza w nowy świat zadań oraz układ stosunków społecznych odmiennych od tych, które istniały w rodzinie. W okresie szkolnym zmienia się bowiem działalność dziecka, a wraz z nią stawianie mu wymagań.

Adaptacja dzieci do sytuacji szkolnej

Prawidłowa adaptacja ucznia do sytuacji szkolnej w pierwszych latach nauki determinuje poziom jego funkcjonowania w ciągu całej dalszej edukacji. Ma ona przebieg dynamiczny i wymaga ciągłego poszukiwania równowagi między możliwościami jednostki – ucznia a wymaganiami otoczenia ...

Warunki do rozwoju dziecka

Czasem to, co wydaje się oczywiste i naturalne, okazuje się trudne do osiągnięcia w działaniu. Tak jest ze stwarzaniem dziecku najdogodniejszych, najbardziej sprzyjających warunków do rozwoju.

Marchewka bez kija, kij bez marchewki

Toczące się od wieków dyskusje na temat wychowywania często sprowadzają się do pytania: Jaką wybrać metodę – kija czy marchewki? To znaczy: surowe wymagania i kary czy przeciwnie – swoboda i nagrody, bez zbędnych obciążeń?

Zaufać ciekawości dziecka

W ciągu pierwszych siedmiu lat życia przeciętne dziecko uczy się poruszać, raczkować, siedzieć, chodzić, biegać, wspinać się, skakać i jeździć rowerem, mówić ojczystym językiem (czasami dwoma), malować, śpiewać, przyrządzać proste jedzenie, wymyślać historie, budować ...

Mutyzm wybiórczy w praktyce pedagogicznej

Prawidłowe funkcjonowanie dziecka w otaczającym je świecie zależy od tempa poznawania rzeczywistości oraz jego prawidłowego rozwoju psychofizycznego. W kolejnych okresach rozwoju dziecko jest niejako zmuszane do nabywania odpowiednich umiejętności, które zapewnią mu realizację ...

Konsekwencje lęku szkolnego

Przeciwdziałanie lękowi powstającemu w szkole i zwalczanie jego skutków jest zadaniem psychologów edukacji, którzy powinni prowadzić działania terapeutyczne wobec dzieci oraz modyfikować niewłaściwe zachowania nauczycieli.

Jak zapewnić dzieciom sukces?

Podstawą sukcesu dziecka w szkole jest posiadanie przez nie umiejętności czytania i pisania. Przedszkole jest pierwszym etapem zdobywania tych doświadczeń, a zainteresowanie tym zagadnieniem przejawiają już dzieci 3-4-letnie.

Komputer w nauce czytania i pisania

W dobie rosnących wymagań, które stawia się edukacji, przygotowanie ucznia do funkcjonowania w życiu społecznym staje się niemal niemożliwe bez przekazania mu znajomości obsługi sprzętu otwierającego dostęp do ogromu informacji, jakim jest komputer.

Baśniowe przygody uczą życia

Bajki i baśnie są na ogół kojarzone z dziećmi, gdyż na tym etapie rozwoju poznają one rzeczywisty świat przez pryzmat świata wyimaginowanego, stworzonego z myślą o ich potrzebach i możliwościach.

Czasopisma dla dzieci

Na rynku wydawniczym jest zatrzęsienie czasopism dla małych dzieci, aż trudno się połapać, które jest dla kogo przeznaczone. W dodatku konkurują one nie tylko między sobą, ale także ze środkami audiowizualnymi, często przegrywając w tej walce z bardzo wielu przyczyn.

Przedszkole w... domu spokojnej starości

Obecnie coraz rzadziej spotyka się rodziny wielopokoleniowe, w których dzieci są wychowywane przez osoby w różnym wieku, o rozmaitych doświadczeniach życiowych, niejednorodnych temperamentach i poglądach.
Marzec 2006
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej