Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo





Dobro, to mądra sprawa

  To, co się dzieje dziś wokół nas, aż się prosi, by bić na alarm! Trzeba wołać o przywrócenie norm wychowania w rodzinie, na ulicy i w szkole

Ucieczka z kina

Główną metodą wychowania etycznego stała się "metoda dylematów", która jest odpowiednikiem telewizyjnych talk shows - programów publicystycznych lubujących się w poruszaniu tematów kontrowersyjnych i drastycznych.

Buduj samego siebie!

U schyłku stulecia czytamy, iż każdy nauczyciel musi podjąć samodzielna próbę przełożenia wartości uniwersalnych teorii, ogólnych norm i wartości na zobowiązania i upoważnienia moralne, jakie ma wobec ucznia, zadań zawodowych i w stosunku do samego siebie. 

Dylematy pracy nauczyciela

Dominacja nauczyciela jest przez uczniów traktowana jako naturalna konsekwencja jego pozycji w szkole, a jednocześnie wyraz jego siły i kompetencji zawodowych. W zestawieniu z pozytywnym stosunkiem do uczniów tworzy to obraz dobrego nauczyciela.

Meandry dialogu

Chcę się podzielić swoimi przemyśleniami związanymi z istotnymi cechami kontaktu między nauczycielem a uczniem; tym, co buduje dialog, ale niesie też niebezpieczeństwa zagrażające obu jego stronom.

Uczenie się w szkole i poza nią

Żywiołowy rozwój społecznych ruchów odnowy edukacji, zapoczątkowany w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych, miał swoje podłoże w poszukiwaniu przez rodziców możliwości zaakcentowania konieczności dialogu ze szkoła.

Interakcja oparta na wzajemnym porozumieniu

Szkoła może stać się najważniejszym miejscem przekazywania sobie myśli, a kształcenie może być najważniejszym procesem porozumiewania się. Wszakże pod warunkiem, że interakcję oparta na wzajemnym spostrzeganiu (ewentualnie tolerowaniu się) zdominuje interakcja oparta na wzajemnym ...

Nasze niekompetencje

Zdecydowane działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, kierowanego przez Mirosława Handkego, a zmierzające do jak najszybszego rozpoczęcia reformy szkolnej, spowodowały niemałe wzburzenie i frustrację ogromnej części środowiska nauczycielskiego.

Kształtowanie twórczego myślenia

W państwie demokratycznym jednostka musi być bardziej samodzielna i odpowiedzialna za swoje losy, za powodzenie lub porażkę w różnych zdarzeniach życiowych, za własną karierę zawodowa i wynikająca z niej pozycję społeczna.

Iluzje oceniania nauczyciela

Prawny obowiązek oceniania nauczyciela m.in. przez nadzór pedagogiczny budzi od lat liczne wątpliwości, które się odradzają w dyskursie publicznym przy każdorazowej próbie zmian prawnych w tym zakresie. Wiąże się z tym dylemat, komu tak naprawdę i po co jest ...
Czerwiec 1998
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej